۲۴
مهر

قالیچه دستباف تبریز

قالیچه دستباف تبریز

تبریز یکی از شهر های می باشد که در زمینه بافت انواع قالیچه های دستباف حرف ائل را در کشور ایران می زند. این شهر با داشتن بافنده هایی حرفه ای طرح های خاص و شکیلی از قالیچه های دستبافت را طراحی و می بافند. قالیچه دستباف تبریز از زیبا ترین قالیچه ها می باشد.

قالیچه  دستباف تبریز از مهم ترین صنایع دستی شهر تبریز است که دارای شهرت جهانی می باشد. صنعت قالیبافی در تبریز دارای قدمت طولانی بوده، این صنعت قبل از دوران صفویه شروع شده است. اوایل طرح قالی ها، طرح روستایی با رجشماری 24 بافته میشد و با رشد صنعت قالی بافی تعداد رج های آن تا 110 رج افزایش یافته است. و همچنین بدلیل توجه درباریان به این هنر، این صنعت به هنر درباری معروف گردیده است.

تاریخچه قالیچه دستباف تبریز

یکی از انواع قالی های ایرانی قالیچه  دستباف تبریز می باشد. یکی از مراکز بافت قالی در ایران، تبریز بوده که گره آن ترکی بوده و دارای بافت ریز می باشد.

ساختار قالیچه تبریز

ریز بافت ترین قالیچه در ایران در تبریز بافته میشد. گره با قلاب و از نوع متقارن یا همان ترکی و پودگذاری بصورت دو پوده بوده است. جنس قالیچه تبریز بسیار بادوام و مستحکم و پود و پرز آن از پشم می باشد. منطقه ماکو که کوهپایه باریکی است، از تولیدکنندگان عمده پشمی است که در صنعت قالی بافی تبریز مورد استفاده قرار می گیرد. ماکو در شمال غربی کشور ایران مابین ترکیه و جمهوری نخجوان قرار دارد. پشم ماکو با وجود مرغوبیت، مقداری زبر و خشن تر از مناطق دیگر غرب و شمال غربی ایران است و همین عامل باعث شده که قالی تبریز کمی خشن باشد. در یک بازه زمانی ای قسمتی از پشم تبریز از مهاباد، ارومیه و دشت مغان، سلماس و خوی تهیه میشد.

از خصوصیات قالیچه های ایرانی و بخصوص قالیچه تبریز حالت ظاهری این قالی هاست که نه ابریشمین است و نه درخشان. از دلایل خشکی و عدم شفافیت این قالی ها شور بودن آب تبریز و استفاده آن در رنگرزی می باشد.

فروش انواع قالیچه های دستبافت تبریز با طرح های متنوع 

 

 گالری فرش احمد پیوس

نخ های قالیچه تبریز

نخ های پود قالی تبریز، از دو رشته ضخیم و نازک تشکیل شده است. اولین رشته که به رنگ سفید یا خاکستری است برای پر حجم کردن قالی و منعطف بودن آن در نظر گرفته شده است که بصورت کشیده از لابلای نخ های تار که در دو سطح زیر و رو قرار دارند رد می شود. رشته دوم نیز که به رنگ قرمز یا آبی نفتی است از میان تارهای اول میگذرد. با این تفاوت که نخ های تاری را که رشته اول از هم جدا کرده سفت به همدیگر پیوند می دهند. به این معنی که نخ های تارهای زیرین در رو و تارهای رویی در زیر واقع می شوند.

ویژگی قالیچه های دستباف تبریز

قالیچه های دستباف تبریز دارای استانداردهای خاصی است و طراحی آن توسط اساتید مجرب انجام می شود. ریز باف بودن و رجشمارهای بالا از ویژگی های قالی تبریز می باشد. قالیچه های تبریز دارای طرح بندی و رنگبندی بسیاری می باشد.

پرزهای قالیچه تبریز عموما کوتاه بوده و پرداخت آنها بوسیله افراد متخصص انجام می شود. کیفیت بالای الیاف بکار رفته در قالیچه های دستباف تبریز از مهم ترین مزیت این قالی ها می باشد. از هنرهای بکار رفته در قالی های تبریز ایجاد عمق بوسیله سایه روشن می باشد.

 

تجهیزات لازم برای بافت قالی تبریز

دار تبریزی

دار تبریزی یا عمودی به این علت به این نام لقب یافته که ظاهرا در تبریز اختراع شده است. در شهر تبریز به علت ساده بودن دستگاه از این دار استفاده کرده که در عین سادگی ارزان نیز می باشد.

 

قلاب تبریزی

قلاب یا کارد تبریزی ساخته شده از یک تیغه تیز و قلابی است که در انتهای تیغه جایگذاری شده است. به جای گره زدن با دست از قلاب استفاده شده و از تیغه جهت بریدن نخ پس از گره زدن استفاده می شود.

 

رنگرزی قالی تبریز

تبریز از اولین مراکز قالی بافی ایران می باشد که مواد رنگی غربی کشورهای غرب در آن زیاد شده و رنگ های قدیمی جای خود را به رنگ های امروزی داده اند. صنعت قالیبافی تبریز از مهم ترین و پیشرفته ترین صنعت قالی بافی در ایران بوده و در زمینه رنگرزی به تکامل و پیشرفت رسیده است.

 

رنگ های بکار رفته در قالیچه تبریز

رنگ های بکار رفته در فرش تبریز دارای تنوع بسیار بالایی بوده و بدلیل ارزانی و سهولت رنگرزی با رنگ های اروپایی در مقایسه با شیوه رایج در ایران که هم هزینه بیشتری هم زمان زیادی را در برمی گیرد، قالیبافان تبریز را مجذوب خود کرده است. در تبریز از رنگ های کرم و آنیلینی ترکیب رنگ های خارجی که با بیکرمات پتاسیم ثابت میشد، استفاده می شود که رنگ های آنیلینی بیشتر برای قالی های ارزان قیمت استفاده می شود.

از مزایای قالی های تبریز که این قالی را از دیگر قالی ها متمایز کرده به شرح زیر می باشد:

گره قالی تبریز

هر قالیچه تبریز با گره ترکی بافته می شود. هر یک از این گره ها یکی از ویژگی های تشخیص قالی تبریز با دیگر قالی ها می باشد.

دو پوده بودن

از دیگر امتیازهای قالیچه های تبریز دو پوده بودن آن می باشد و معمولا پرزهای آن کوتاه تر و سبک تر و نازک تر می باشد.

طراحی قالیچه دستباف تبریز

طراحی قالیچه های تبریز توسط افراد کاربلد و آشنا به قواعد طراحی قالی صورت گرفته و نتیجه حاصله چنان منظم و دقیق می باشد که نمای زیادی برای هر کس دارد.

 

طرح های رایج قالیچه دستباف تبریز

از مهم ترین طرح های رایج قالیچه تبریز، قالیچه دستباف تبریز طرح خطیبی و قالیچه دستباف تبریز طرح سالاری می باشد.

قالیچه های بافته شده در شهر تبریز دارای طرح های متفاوتی بوده که پرداختن به آنها ملزم زمان زیادی می باشد. و همچنین با وجود طرح و نقش های گوناگون نمی توان طرح خاصی را برای منطقه ای در نظر گرفت. هر چند که امروزه طرح و نقش های قالی های تبریز بیشتر مطابق با سلیقه مشتری طراحی می شوند. از معروف ترین طرح و نقش های قالی های ایرانی خصوصا قالی های تبریز می توان به نقشه اسلیمی، نقشه افشان، طرح درختی، طرح شکارگاه، نقشه بندی خشتی، نقشه قابی، طرح گلدانی، و … اشاره کرد.

خرید قالیچه دستباف تبریز

در صورتی که قصد خرید قالیچه دستباف ابریشم تبریز را می توانید از طریق شماره تلفن های موجود در سایت و یا به صورت حضوری به گالری فرش پیوس مراجعه کنید و قالیچه مورد نظر خود را انتخاب و سپس خریداری نمایید.

قیمت قالیچه دستباف تبریز

قیمت قالیچه دستباف ابریشم تبریز با توجه به تنوع بالای آن دارای قیمت متفاوتی می باشد با توجه به ویژگی های ذکر شده در بالا، قالیچه های تبریز با توجه به ابعاد قالی، مواد بکار رفته، نوع رنگ استفاده شده در آن، تعداد رج ها، نوع نخ بکار رفته و … هزینه آن تعیین می شود.

گالری فرش پیوس با داشتن چندین سال سابقه کاری در زمینه طراحی و بافت انواع فرش دستباف حرف اول را در کشور می زند این مجموعه در زمینه های فروش فرش دستباف مشهد، فرش دستباف قم و فرش دستباف کاشان نیز فعالیت دارد

 

فروش انواع قالیچه های دستبافت تبریز با طرح های متنوع 

 

 گالری فرش احمد پیوس

Summary
User Rating
5 based on 1 votes
Service Type
قالیچه های تبریز
Description
معرفی و فروش انواع قالیچه های تبریز