۱۱
شهریور

فرش دستباف و انواع آن

فرش دستباف و انواع آن

هر ملتی دارای یک کالای نمادین می باشد که کشور ایران به عنوان یک کشورهای نمونه در زمینه تولید محصولات نساجی به شمار می آید. فرش دستباف از کالاهای بسیار مهم و صادراتی ایران به حساب می آید. فرش دستباف ایران در بین ملل مختلف به عنوان معروفترین فرش دستبافت در دنیا به شمار می آید. ایران در تمام دنیا یکی از معروفترین تولید کننده فرش های دستبافت می باشد.

 

فرش دستباف چیست؟

فرش را می توان جز کلاهای اصلی زندگی هر ایرانی به حساب آورد در منزل هر ایرانی حتما چند فرش حضور دارد. ایرانیان از دیرباز در زمینه بافت دستبافت انواع فرش ها تبحر خاصی داشتند و در طرح های مختلفی با نخ های ابریشمی بافته می شود، هنر بافت فرش یک هنر سخت و پیچیده می باشد. زمانی که یک فرش بافته می شود تمام طرح و رنگ یک بافنده را می توان در تک تک تار و پود فرش حس کرد. بافت فرش یک کار هنری ارزشمند می باشد. فرش یک کلمه عربی به معنی گسترده می‌باشد در زبان فارسی منظور از فرش همان زیراندازی می‌باشد.

 

انواع فرش دستبافت ایرانی

فرش دستباف ایرانی انواع مختلف در طرح های مختلف دارد. فرش دستبافت شهر های اصفهان، کرمان و تبریز در بین سایر شهر ها همیشه زبان زد بوده است که عبارتند از:

فرش دستباف قم

فرش دستباف کاشان

فرش دستباف نایین

فرش دستباف مشهد

فرش دستباف اصفهان

فرش دستباف تبریز

فرش دستباف کاشان

بدانید که بافت فرش و هنر بافندگان ایرانی دربرخی از شهرهای ایران با دقت و هنرنمایی بیشتری انجام می‌شود، هنر بافندگان بافت فرش در بعضی از شهر ها به دلیل ظرافت و زیبایی در کار و دقت عمل مشهورت بیشتر پیدا کرده اند. از قالی های پرطرفدار در بین ایرانیان قالی دستباف کاشان می باشد این قالی در سطح ایران و جهان شناخته شده است و در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع به فروش می‌رسد. زیبایی بی‌حد کیفیت بی‌نظیر فرش دستبافت کاشان موجب شده است خرید و فروش توسط مشتریان رونق داشته باشد. شهر کاشان درزمان صفویه یکی از فاخرترین مراکز تولید قالی دستباف بوده است که باعث شد فرش دستبافت کاشان درجه یک شود.

فرش دستباف تبریز

یکی دیگر از شهرهای مشهور ایران که در تولید قالی دستباف زبان زد خاص و عام هستند و طرفداران بی شماری دارد شهر زیبای تبریز می باشد. بافندگاه هنرمند این شهر قالی هایی در طرح ها و رنگ هایی خاص می بافند. ظرافتی که در این نوع فرش وجود دارد در کمترین فرش دستبافتی دیده می شود. و از گذشته دور تاکنون شهر تبریر مهد تولید و توزیع انواع فرش دستبافت در طرح‌ها و مدل‌های متنوع بوده است. قالی دستباف تبریز یکی از خاص ترین و بهترین محصلات دستی وهنر دستی در ایران و جهان می باشد. هنر فرش بافی در تبریز به  دوره صفویه برمیگردد. این هنر ابتدا از روستا ها توسط بافندگان زن و مرد شروع شد که به صورت گره با قلاب و متقارن می باشد که در نوع خود بی‌نظیر می‌باشد و کم کم تبدیل به کارگاه های بزرگ قالی باقی شد تا جایی که این قالی را به تمام جهان صادر می کنند.

فرش دستباف اصفهان

شهر هنر پرور و هنر مند اصفهان علاوه بر هنر هایی که در زمینه انواع مس و مینا کاری و خاتم کاری دارد در زمینه فرش نیز حرفی برای گفتن دارد. هنرمندان و بافنده های زیادی در این شهر وجود دارد که به بافندگی فرش می پردازند و فرش هایی با طراحی ظریف و زیبا تولید می کنند.

فرش دستباف قم

شهر قم نیز در زمینه هنر بافندگی قالی، حرفی برای گفتن دارد. فرش های دستی قم دارای رنگ بندی خاص با طرح ها متنوع می باشد.

فرش دستباف نایین

یکی دیگر از شهر هایی که در زمینه بافندگی قالی دست بافت مهارت دارند شهر نایین می باشد. هنر بافندگی فرش در این شهر نیز مانند شهر اصفهان و تبریز حرفه ای و خاص انجام می شود.

 

بهترین فرش دستباف مال کدام شهر است ؟

تمام قالی های دستباف هنر بافندگان ایران بسیار ظریف و زیبا هستند و نمی تمام در بین آن ها بهترین را انتخاب کرد اما فرش دستباف تبریز در بین مردم از معروفیت بیشتری برخوردار است آن هم به دلیل دقت و ظرافت و رنگبندی خاصی که در این فرش به کار رفته است.

بهترین فرش دستباف ایران

از بهترین برند فرش دستبافت در کشور ایران می توان به فرش دستبافت تبریز و نایین واصفهان اشاره کرد که به سایر کشور های دنیا نیز صادر می شود.

 

مشخصات فرش دستباف ایرانی

فرش دستبافت ایرانی در ۳ قالب ترنج ، خشتی و افشان بافته می شود، پر طرفدار ترین نوع آن قالب ترنج می باشد، قالب ترنج در فرش دستبافت به این صورت است که حاشیه‌ای پهن در اطراف و طرح‌های بیضی و دایره در میانه دارد. یکی از شاخص های زیبایی قالی دست بافت تقارن در رنگ های مورد استفاده در بافت می باشد. فرش دستبافت هر چه بیشتر پا خور داشته باشد ارزشمند تر و گران قیمت تر می شود پرز این فرش‌ها باید درخشان و انعطاف‌پذیر باشند. در هنگام خرید به دلیل گسترش انواع فرش دستبافت بسیار دقت کنید.

 

طرح و نقش فرش دستباف

چیزی که باعث می شود یک فرش دارای کیفیت عای و مرغوبت و ظرافت زیبایی باشد طرح و نقشه آن است و مهم تر از آن نوع بافت که توسط بافنده انجام می شود دقت بافنده در انتخاب رنگ ها درست و دقیق و همچین نوع بافت که نه خیلی محکم و نه خیلی شل باشد یک دست و زیبا. طرح و نقش در قالی ایرانی شامل:

انواع طرح فرش دستباف

طرح شاه عباسی

طرح اسلیمی

طرح افشان

طرح بته جقه

طرح درختی

طرح شکارگاه

طرح قابی

طرح ترکمن و بخارا

طرح گل فرنگ

طرح ماهی درهم

طرح محرابی

طرح محرمات

طرح گلدانی

طرح ایلی

طرح هندسی

طرح آثار باستانی و ابنیه اسلامی

طرح اقتباسی

طرح تلفیقی

 

مواد به کار رفته در فرش دستبافت

مواد مصرفی در برای بافت قالی از آن استفاده می کنند باید از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار باشد. پنبه و پشم یکی از مواد به کار رفته در تار و پود فرش دستبافت ایرانی می‌باشد. به فرش و قالی  که با تار پود پنبه ای و پشمی بافته می شود قالی پشمی می گویند، ای نوع بافت در بین عشایر بیشتر مرسوم است که به جای نخ از پشم استفاده می کنند.

انواع مدل های تار پود فرش دستبافت

قالی تمام ابریشم

گل ابریشم

قالی کف ابریشم

سوف

قالی تمام ابریشم : پرز و چله که در آن استفاده می شود از نخ ابریشم با کیفیت و مرغوب می باشد.

گل ابریشم : در حاشیه‌ و در نقش‌های قالی گل ابریشم به جای پرز پشمی ، از ابریشم استفاده می کنند.

قالی کف ابریشم : در زمینه قالی کف ابریشم به جای پشم از ابریشم به کار برده می شود

سوف : نقش و گل و بوته دارد و زمینه قالی سوف از  پود ضخیم و نازک تشکیل شده است.

 

فرش دستباف ابریشم

نخ ابریشم یکی از مواد به کار رفته درفرش دستبافت است، قالی هایی که با نخ ابریشم بافته می شوند به دلیل نازکی و ظریفی نخ ابریشم هم گران قیمت تر هستند و هم زیبا تر و در بین مردم نیز از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. فرش هایی که بافندگان شهر تبریز و یا کاشان می بافند با نخ های ابریشم و یا پشمی می باشد. همین موضوع هم باعث معروفیت این دو نوع فرش شده است.

 

فرش دستباف در خارج از کشور

قالی دست بافت ایرانی به حدود ۸۰ تا ۱۰۰ کشور جهان صادر می‌شود، زیبایی بیشت از حد فرش ایرانی باعث شد در تمام دنیا طرفدار داشته باشد. البته که قیمت این نوع فرش ها بالاست و به عنوان یک کالای لوکس به شمار می آید به همین دلیل بیشتر در خانه های مجلل ایرانی و خارج از کشور دیده می شود. از مهمترین کشور های صادر کنند فرش دستبافت ایران امارات ، لبنان ، ایتالیا ، پاکستان ، آلمان و فرانسه می باشد.

بیشترین سهم در خرید فرش دستبافت ایرانی را کشورهای اروپایی و آسیایی به خود اختصاص داده اند. صادرات فرش حتی با وجود ترحیم ها همچنان ادامه دارد به دلیل اینکه تماد مواد اولیه آن در خود کشور موجود است.

فروش فرش دستباف

در صورتی که به دنبال فرش و قالی هایی خاص با طراحی و رنگبندی شیک می گردید، گالری فرش پیوس یک از معتبر ترین و بهترین گالری ها می باشد. شما با هر نوع سلیقه ای می توانید در این مجموعه فرش های مورد علاقه خود را در هر ابعادی که مد نظرتان است انتخاب کنید. گالری پیوس در زمینه فروش انواع فرش های دست بافت حرف اول را میزند.

خرید فرش دستباف

خرید فرش دستبافت از کالاهای لوکس به شمار می آید که زیبایی خانه را دو چندان می کند. طرح و رنگ بندی فرش در انتخاب یک فرش بسیار اهمیت دارد، معمولا رنگ فرش ها را با توجه به رنگ بندی مبلمان انتخاب می کنند. در صورتی که خواهان خرید فرش دستبافت برای جهیزیه، منزل خود و یا هر مکان دیگری هستید می توانید از طریق شماره تلفن های موجود در سایت پرشیانا پیوس کارپت تماس بگیرید. در صورتی که نیاز به مشاوره برای انتخاب رنگ بندی و انتخاب طرح مورد نظر خود دارید می توانید از مشاویر ما کمک بگیرید.

قیمت فرش دستباف

همانطور که می دانید قیمت قالی دستباف بسیار بالا است و عوامل مختلفی بر روی قیمت آن تاثیر می گذارد. هر چه این کالا ارزشمند تر باشد گران قیمت تر خواهد بود. یکی از مهم ترین عامل تعیین کنند قیمت فرش تراکم فرش می باشد که هر چه تراکم بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود، فرش های دستباف در طرح ها و نقش های مختلفی در بازار موجود می باشد، مراقب باشید که کالا درجه سوم را در قالب درجه اول به شما معرفی نکنند. نخ ابریشمی که برای بافت فرش استفاده می شود تاثیر مستقی بر روی قیمت فرش دارد زیرا نخ ابریشم به دلیل نازکی، بافنده باید به سختی از آن استفاده کند و همچنین در اصطلاح بافندگی به دلیل نازکی نخ فرش دیر تر بافته می شود در نتیجه به نخ بیشتری نیاز است و خود نخ ابریشم بسیار گران قیمت می باشد در نتیجه قالی با نخ ابریشم خیلی از نظر قیمت بالا می باشد.

قیمت فرش دستبافت بر اساس مدل های آن متفاوت خواهد بود:

قیمت فرش دستباف ابریشم

قیمت فرش دستباف اردکان 6 متری

قیمت فرش دستباف کاشان ۶ متری

قیمت فرش دستباف کاشان

قیمت فرش دستباف ریز ماهی خوی

قیمت فرش دستباف مشهد

قیمت فرش دستباف تبریز

عوامل مؤثر در قیمت فرش دستباف

عواملی که تعیین کنند قیمت فرش دستبافت می باشند عبارتند از:

تعداد رج‌های فرش

نوع چله کشی فرش

طرح فرش و نقشه فرش

فرش ساده یا طرح دار باشد

مواد اولیه‌ای به کار برده شده در بافت فرش، اینکه از چه نوع نخی استفاده کرده باشند. که معمولا نخ ابریشمی بسیار گران قیمت می باشد.

کیفیت مواد اولیه

رنگرزی، استفاده از رنگ طبیعی یا شیمیایی

اندازه و ابعاد فرش، هر چه فرش بزرگتر باشد قیمتش بیشتر است.

ترکیب رنگ‌ها، هماهنگی و تناسب رنگ های به کار رفته در بافت فرش

بی عیب و نقص بودن فرش

بافنده فرش

پرشین کارپت گالری ( گالری فرش پیوس)

فرش دستباف ایرانی به عنوان نماد اصالت و هنر ایرانی در تمام دنیا شناخته شده است و طرفداران بسیاری در سرتاسر دنیا دارد به طوریکه حدود یک سوم فرش‌های دستبافت دنیا در ایران بافته می‌شوند. فرش دستبافت ایرانی به دلیل تنوع در طرح مورد پسند هر نوع سلیقه‌ای است. همچنین کیفیت بالای آن یکی از ویژگی‌های زبانزد فرش دستبافت ایرانی است و به همین دلیل فرش‌های دستباف قدیمی که از سالیان به جای مانده‌اند دارای ارزش مادی و معنوی بیشتری نسبت به سایر فرش‌ها هستند.

Summary
User Rating
5 based on 3 votes
Service Type
فروش فرش دستبافت ایرانی
Description
فرش دستبافت ایرانی و انواع آن