۳۱
شهریور

فرش دستباف مشهد

فرش دستباف مشهد

 

صنعت فرش بافی در مشهد دارای قدمت دیرینه است. می توان فرش سجاده پرز توپکاپی را نخستین فرش دستباف مشهد معرفی کرد. این فرش در سال 1556-1550 بافته شده است. از مشهور ترین کارگاه های فرش بافی در مشهد، کارگاه سلطان ابراهیم میرزا است. او استاد فرش بافی بود و کهن ترین فرش مشهد –سجاده- به دست توامندش بافته شد و اکنون محل نگهداری این سجاده ها در موزه مشهد است. سلطان ابراهیم میرزا  در قرن 16 می زیسته است. بافندگان فرش مشهد توانسته اند جایگاه بسیار خوبی را در میان بافندگان دیگر شهر ها به دست آورند. به طوری که فرش دستبافت مشهد یکی از قطب های اصلی صنعت فرش بافی در ایران به شمار می رود. در واقع پیشرفت این صنعت مدیون زحمت شبانه روزی زنان و مردانی که با عشق خود به این کار رج به رج فرش را می بافند. فرش مشهد به طور معمول نامتقارن بافته می شود. در گره زنی نامتقارن معمولا از تکنیک گره دوگانه سنتی استفاده می کنند.

فرش دستباف علاوه بر داشتن ظاهری ساده، دارای پیچیدگی های بسیار زیادی است. از طریق نوع گره فرش ( گره متقارن و نا متقارن)، نوع قیچی کاری فرش (صوفی و یا نا صافی پرز فرش)، نوع موادی که در فرش به کار رفته، بلندی پرز های فرش، نوع رنگ تار و پود، نوع رنگ های به کار رفته (مصنوعی یا طبیعی)، بلندی پرز فرش، نوع شیرازه، نوع مهر به کار رفته (در مناطق گوناگون متفاوت است)، ظرافت و ضخامت الیاف پرز ها و تار و پود ها می توانیم یک فرش دستباف را مورد ارزیابی قرار دهیم.

فرش دستباف مشهد طرح تبریز

فرش مشهد خامه اش پشمی و چله آن از پنبه است. به آسانی می توان فرش دستباف مشهد را از فرش های طرح تبریز، کرمان و یزد تفکیک کرد و این به دلیل ترکیب بندی رنگ ها و نوع بافت آن است. رنگ هایی که در این فرش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: قرمز پر رنگ، زرشکی، آبی، خاکی و بژ. فرش خراسان یکی از مرغوب ترین و زیبا ترین فرش های ایران است و پشم خراسان معمولا به نرمی مشهور است. به  طور معمول فرش های مشهد در اندازه بزرگ بافته می شوند و بافت زمینه در آن نازک و متراکم است. عموما طرح ترنج، طرحی است که بیشترین کاربرد در فرش مشهد را دارد. زمینه فرش معمولا دارای انبوه گل ها، حاشیه نیز گل دار بوده. غالبا یک ترنج کاملا گرد در مرکز فرش به چشم می خورد و طرح آن به صورت منحنی است. و دارای 16 ضمیمه می باشد. با این ویژگی ها می توانید به راحتی فرش مشهد را تشخیص دهید. فرش دستباف مشهد همانطور که در ایران طرفدان و علاقه مندان بسیار زیادی دارد، به خارج از کشور نیز صادر میشود. نقش و نگار هایی که در فرش مشهد دیده می شود، معمولا یادآور فرش های یزد و کرمان است. فرش زمانی ارزشمند تر خواهد بود که تعداد گره هایش بیشتر باشد. فرش مشهد با تکنیک رایج فرش بافی در خراسان یا همان گره جفتی بافته می شود. در واقع این گره در 1 یا 2ردیف روی چهار، نه دو نخ تار و پود زده می شود. تار و پود ها در فرش مشهد غالبا از جنس پشم و یا پنبه ای است. فرش مشهد دارای پشت برجسته بوده و معمولا دو پود است. در برخی فرش های دستباف قدیمی دیده شده که بعد از 2 رج گره از 2 کلاف پود استفاده شده. و این بدان معناست که بعد از هر رج، در 3 رج اول از از یک نخ پود استفاده می شود و دو پود را از رج چهار به بعد استفاده می کنند. گاهی قالی بافان بعد از هر رج از یک نخ پود در 4 رج اول و از دو پود نیز از رج پنجم به بعد استفاده می کنند. در برخی از فرش ها نیز بعد از رج دهم از دو پود استفاده می کنند.

فروش انواع فرش های اصیل دستبافت مشهد با طرح های متنوع 

 گالری فرش احمد پیوس

فرش دستباف افشان مشهد

طرح افشان یکی از مشهور ترین طرح ها در فرش های دستباف است. جالب است بدانید در فرش دستباف طرح افشان مشهد طرح های به کار رفته به صورت پراکنده و افشان است. شهر بیرجند مرکز مرغوب ترین فرش های خراسان است. این فرش ها غالبا دارای زمینه ی قرمز سیر، آبی، سبز تیره، کرم و آبی کم رنگ هستند. دو طرح لچک ترنج و طرح هراتی بیشترین کاربرد را در فرش های بیرجند دارند. فرش های دستباف مشهد و بیرجند با شیتشو تغییر رنگ نمی دهند و با گذشت زمان نیز از زیبایی و کیفیت آن کاسته نمی شود.

 

فرش مشهد دستباف گونه

فرش دستباف گونه  همان فرش ماشینی است که تراکم و ظرافت زیادی داشته و شباهت زیادی به فرش دستباف دارد. نخی که در دستگاه تولید این فرش های ماشینی استفاده می کنند دارای نمره و سایز نخ های نازک تری است. فرش های ماشینی در این دستگاه معمولا هفتصد شانه با نمره و سایز 18 تولید می شوند. و شباهت این فرش با فرش دستباف نیز به همین دلیل است. فرش دستباف گونه مشهد، فرش دستباف گونه تبریز، فرش دستباف گونه نگین مشهد و فرش دستباف گونه کاشان در این زمره قرار دارند.

 

خرید و فروش فرش دستباف مشهد

گالری پیوس در زمینه فروش فرش دستبافت مشهد یکی از بهترین و پر کار ترین گالری ها در طراحی فرش دستباف می باشد این مجموعه فرش هایی با کیفیت بالا به فروش می رساند در صورتی که به دنبال فرش های دستباف بی نظیر می خواهید می توانید از طریق شماره تلفن های موجود در سایت با این گالری تماس بگیرید.

 

قیمت فرش دستباف مشهد

مجموعه گالری پیوس با ارائه ی بهترین و اصیل ترین فرش های ایرانی بازار فرش در کنار آگاهی در مورد قیمت های فرش های دستباف مشهد، فرش دستباف ابریشم، فرش دستباف مشهد طرح تبریز و طرح افشان، همچنین خرید و فروش فرش دستبافت مشهد، فروش فرش دستباف مشهد آماده ی خدمت گزاری به شهروندان عزیز می باشد.

 

قیمت فرش دستباف مشهد

مواردی که در ادامه آن ها را برایتان شرح می دهیم بر روی قیمت فرش دستباف مشهد در بازار تاثیر می گذارند.  مواردی از قبیل کیفیت مواد اولیه، طرح فرش، نوع چله فرش، اندازه فرش، بافنده فرش، بی عیب و نقص بودن فرش، نقشه فرش ( اگر نقش فرش معروف باشد مسلما بهای آن نیز بیشتر خواهد بود)، رنگرزی فرش به وسیله مواد طبیعی یا شیمیایی، تعداد رج ها و شهر یا منطقه ای فرش در آنجا بافته شده است.

فرش دستباف  مشهد به عنوان نمادی از  هنر ایرانی  شناخته شده است و بسیار پر طرفداران می باشد گالری فرش حمد پیوس  دارای طرح هایی متنوع و زیبا از نوع فرش دستبافت می باشد. فرش دستباف مشهد به دلیل تنوع در طرح مورد پسند هر سلیقه‌ای می باشد.

فروش انواع فرش های اصیل دستبافت مشهد با طرح های متنوع 

 گالری فرش احمد پیوس

Summary
User Rating
5 based on 2 votes
Service Type
فروش فرش دستباف
Description
فرش دستباف مشهد