۲۷
شهریور

فرش دستباف قم

فرش دستباف قم

از جمله فرش های لوکس و نفیسی که در دنیا شناخته شده است، فرش دستباف قم می باشد. این فرش از آنجایی خاص و ممتاز شناخته می شود که در بافت آن از طرح ها و نقش های بسیار زیبا و بی نظیر استفاده می شود. فرش دستباف قم با گذشت سالیان بسیار متمادی هنوز هم از رنگ های طبیعی و مواد عالی در بافت خود استفاده کرده و از همه مهم تر توانسته است اصالت خود به خوبی را حفظ کند. می توان طرح های این فرش را یکی از چشم نواز ترین طرح های فرش های ایرانی دانست. قالیبافی در هیچ استانی مانند قالیبافی در شهر قم از تنوع برخوردار نیست و این موضوع مدیون ابتکار و سلیقه ی قالی بافان قمی است.

تاریخجه ی صنعت قالی بافی در شهر قم به زمان های بسیار دوری بر میگردد. در ابتدا کیفیت قالی های بافته شده چندان مناسب نبود و بیشتر هم در بین عشایر و روستاییان شهر قم رواج داشت. باید سعی کنیم جنبه های هنری فرش دستباف حفظ شود. چرا که در طولانی مدت جنبه های تجاری فرش نیز تحت تاثیر جنبه ی هنری و اصالت فرش قرار می گیرد و باعث افزایش ارزش مالی فرش می شود. در نتیجه کسانی که در این حوزه فعالیت دارند سود بیشتری را کسب می کنند. بنابراین ابتدا بستر بسیار مناسبی را برای فرهنگ و هنر ایرانی فراهم می کنیم و دوم، بازار های تجاری نیز می توانند موفقیت بیشتری کسب کنند.

اساس و پایه ی یک فرش را چله تعیین می کند. اگر چله را از بافت خارج و یا بریده شود، آنچه که بافتیم متلاشی شده و از بین می رود. در صورتی که اگر دیگر بخش های بافت در فرش مانند پود ها و یا گره ها را خارج کنیم چنین اتفاقی رخ نمی دهد. در نتیجه انواع بافت ها و گره ها، بسته به این که این گره ها به چه شیوه به اطراف چله بافته می شوند، در فرش وجود دارند.

نقشه فرش دستباف قم

انواع بافت فرش دستباف قم :

الف) بافت تخت: اکثر عشایر نشینان از این نوع بافت در فرش های دستباف استفاده می کنند. فاصله ی بخش ضربدری چله ها و قسمتی که باید گره خورده شود، همان قطر چله است. در این نوع از بافت، یک پود به کار می رود که بر بالای قسمت ضربدری اضافه شده و اندازه آن از چله ها نیز ضخیم تر است. بنابراین اگر بافت قالی را از پشت نگاه کنید پود ها به راحتی قابل تشخیص هستند.  در پشت فرش هر قوسی که وجود دارد نشان دهنده ی یک بافت و یا گره است.

ب) بافت لوله ای: در فرش دستباف یکی از پرطرفدار ترین و پرکاربرد ترین بافت ها، بافت لوله ای است. این مدل بافت یا گره بیشتر در شهر هایی مثل: قم، مشهد، اصفهان و تبریز مورد استفاده است. در این نوع از بافت نخست گره را به دور چله پشتی و بعد چله جلویی لوله و یا بافته خواهد شد. از دو پود برای این بافت استفاده می کنند. پود ضخیم که پایین تر از بخشی که چله های جلویی و پشتی به صورت ضربدری درآمده اند و روی بافت ها قرار داده می شود. پود نازک که به طور معمول به شکل گره ها دور چله حلقه می بندد و بالای بخش ضربدری چله ها قرار می گیرد. دیدن هرگونه برجستگی در پشت فرش نمایانگر یک گره است.

پ) بافت کرباسی: در بافت کرباسی چله ها به صورت موج دار یا یکی در میان بر روی پود ها قرار داده می شوند. به این خاطر که چله شل تر از پودی است که در بافت فرش مورد استفاده قرار می گیرد.

ت) بافت نیم لوله ای: هم اکنون استفاده از این نوع بافت در فرش های دستباف به طور چشم گیری کاهش پیدا کرده است. روستا نشینان بیشتر از این نوع بافت در فرش های دستباف خود استفاده می کنند. در این بافت نیز از 2 پود استفاده می کنند. با این تفاوت که مانند بافت لوله ای، یکی ضخیم و دیگری نازک نخواهد بود و اندازه جفت آن ها یکی است. اگر فرش را از پشت ببینید متوجه می شوید که شکل بافت ها به شکل یک نصف قوس و دیگری یک قوس کامل است و این به این دلیل است که پود را ابتدا در زیر قسمت ضربدری اضافه می کنند و بعد از آن از قسمت بالای ضربدری روی بافت زده می شود.

فروش انواع فرش های دستبافت قم با طرح های متنوع در ابعاد گوناگون

 گالری فرش احمد پیوس

فرش دستباف قم ابریشم

فرش دستباف ابریشم قم از معروف ترین فرش های دستباف ایرانی است. این فرش نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا توانسته مشتریان ویژه ی خود را جذب کند. مهارت و ظرافت بافندگان این فرش به حدی است که گاهی مشتریان با دیدن فرش ابریشم تصور می کنند که آن یک تابلو نقاشی است. بافتن فرش دستباف ابریشم در شهر قم تقریبا از یک قرن پیش رفته رفته شکل گرفت و به تدریج رشد پیدا کرد تا امروز که توانسته است جایگاه ارزشمندی را در جهان برای خود کسب کند.

با گذشت زمان طراحان نقشه و قالی بافان شهر قم سعی کردند با روی آوردن به فرش دستباف قم تمام ابریشم که ریز بافت هستند، فرش های بی نظیر و گرانبها را در اختیار مشتریان خاص خود قرار داده و نظر آن ها را به خود جلب کنند.

به طور تقریبی می توانیم بگوییم بافت فرش ابریشم به همین شکلی که امروزه رواج دارد از 80 سال پیش آغاز شد. در آن زمان تاجران کاشانی به قم آمده و دار های قالی را به شهر خود می بردند و این صنعت را در کاشان راه اندازی کردند. پیشرفت این صنعت در قم کمتر از 2 دهه طول کشید و رفته رفته به روستا های اطراف نیز کشیده شده و توانست اعتبار زیادی را برای خود کسب کند.

در این فرش طرح های بسیار گوناگون و زیبایی به کار می رود. از طرح هایی مانند ترنج شاه عباسی و لچک، شکارگاه و محرمات در نقشه های قالی های قدیمی به کار می رفت. معمولا نقشه های اصفهان و کاشان از طرح های مذکور تقلیدی بود. با گذشت زمان طراحان قمی توانستند سبک جدیدی را راه اندازی کنند و با خلاقیت خود این صنعت را تغییر و گسترش دهند.

 

در این قسمت می خواهیم به چند ویژگی منحصر به فرد فرش ابریشم قم اشاره کنیم:

فرش ابریشم قم از ترکیب بندی بسیار زیبایی در نقش و رنگ برخوردار است.

فرش ابریشم قم از نظر تعداد رج در مقایسه با فرش های دستباف دیگر استان ها بیشتر است.

نقش ها و طرح هایی که در این فرش به کار می رود بسیار متنوع و زیاد است.

  در بافت این فرش از ابریشم های ظریف استفاده شده و از نظر کیفیت ابریشم آن خالص است.

می توانیم بگوییم در بافت فرش ابریشم قم هیچ گونه تهدیدی برای محیط زیست وجود ندارد و استاندارد های محیط زیستی در آن به درستی رعایت خواهد شد. در طراحی نقشه ی فرش از داستان های تاریخی الگو برداری می شود.

فرش دستباف قم طرح خشتی

معمولا افرادی که علاقه مند به رنگ بندی کلاسیک با نقش های اصیل هستند طرح خشتی را انتخاب می کنند. این نوع طرح سهم قابل ملاحظه ای از بازار فرش قم را به خود اختصاص داده است. اگر برای تکمیل کردن دکوراسیون داخلی منزل خود به دنبال یک کالای لوکس هستید، می توانید از فرش دستباف قم طرح خشتی برای زیبا تر کردن خانه ی خود استفاده کنید. ترکیب رنگ های این فرش برای افراد به نوعی هنر شرقی را تداعی می کند و به شایستگی نشان دهنده ی هنر ایرانی است.

فرش ابریشم قم جمشیدی

از مهم ترین مراکز تولید فرش های گل ابریشم، تمام ابریشم و کرکی قم می باشد. فرش ابریشم قم جمشیدی از نفیس ترین فرش های دستباف قم به شمار می آید که توانسته با گذر زمان اصالت خود را حفظ کند. برای تولید این فرش ها از رنگ های طبیعی و با کیفیت استفاده می شود. از طرح های به کار رفته نیز می توان به طرح شکارگاه، ترنج و شاه عباسی اشاره کرد.

قیمت فرش دستباف قم

با توجه به اینکه قیمت قالی به عواملی چون طرح، نقش، ضخامت، ریزبافی و تعداد رج بستگی دارد، شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر از قیمت روز فرش دستباف قم، از طریق شماره تلفن های موجود در سایت گالری فرش پیوس مطلع شوید.

فروش انواع فرش های دستبافت قم با طرح های متنوع در ابعاد گوناگون

 گالری فرش احمد پیوس

Summary
User Rating
4 based on 5 votes
Service Type
فرش دستباف قم
Description
فرش دستباف قم