۲۷
مهر

گلیم دستباف ایرانی

گلیم دستباف ایرانی

گلیم دستباف ایرانی برای نو عروس ها به عنوان بخشی از جهیزیه محسوب می شود. گلیم دستباف ایرانی بوسیله تار و پود بافته می شود. گلیم ها پرز ندارند. تار و پود بکار رفته در گلیم از پشم گوسفندان و یا ابریشم تهیه می شود. از متداول ترین طرح و نقش هایی که در بافت گلیم استفاده می شود، خطوط شکسته و نقوش هندسی می باشد. گلیم های دستباف ایرانی در انواع مختلف گلیم ایل شاهسون، گلیم لری، گلیم هرسین، گلیم بلوچ، گلیم خمسه، گلیم مازندران، گلیم زرند، گلیم سنه، گلیم قشقایی، گلیم افشار، گلیم ترکمن، گلیم گرمسار و … می باشد.

 

گلیم چیست؟

گلیم عموما با روش درزدار بافته می شود که منظور از درزدار فاصله ای که بین دو قطعه رنگی وجود دارد، می باشد. اکثر نقوش های موجود در گلیم هندسی می باشد البته طرح گلیم گلدار نیز وجود دارد.

بهترین گلیم دستباف ایران

گالری فرش پیوس یکی از بهترین گالری ها می باشد که دارای گلیم دستباف ایرانی می باشد، این مجموعه انواع گلیم های دستباف در  در طرح ها و کیفت های متنوع را دارد. در صورتی که تمایل به خرید دارید می توانید از طریق شماره تلفن های موجود در سایت با این مجموعه تماس بگیرید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایید.

فروش انواع گلیم های دستبافت ایرانی با طرح های متنوع 

 

 گالری فرش احمد پیوس

انواع گلیم دستباف ایرانی

گلیم ایل شاهسون

مهم ترین بافت گلیم های ایل شاهسون، گلیم های سوماک می باشد که در زبان محلی با نام ورنی معروف است. در این گلیم ها از رنگ های ملائم با طرح های شکسته هندسی استفاده می شود. و به راحتی نمی توان  دو گلیم ایل شاهسون را از هم تشخیص داد.

گلیم لری

لرها گلیم های مرغوبی می بافند که معروف ترین آن ها خورجین های بزرگ برای نگهداری لوازم خانه می باشد. رنگ های استفاده شده در این گلیم ها، سبز، آبی، سیاه و سفید می باشد و نقش های بکار رفته در آن نقش های خاص منطقه می باشد.

گلیم هرسین

گلیم هرسین مطابق با سلیقه بافنده و شرایط اطراف او بافته می شود. نقش های ریز و پر در حاشیه و زمینه، بافته می شود. برای حاشیه گلیم از پشم بز استفاده می کنند. رنگ های بکار رفته در گلیم های هرسین، سورمه ای، قرمز، سبز و سفید و گاهی نیز سرخابی می باشد.

گلیم بلوچ

سرتاسر گلیم های بلوچ دارای بافت راه راه می باشند که در هر ردیف آن نقوش مختلفی از رنگ ها و طرح های به چشم می خورد. رنگ های بکار رفته در گلیم های بلوچ، قرمز تیره، قهوه ای، شتری، زرد، آبی سیر و سبز می باشند.

گلیم خمسه

خمسه از وحدت پنج ایل شیراز متشکل می باشد. به بافت های سوماک خمسه ده بید می گویند. متداول ترین گلیم های خمسه، ستارگانی مورب به صورت لوزی های متداخل و به رنگ تیره می باشند.

گلیم سنه

سنه که همان سنندج امروزی می باشد، دارای گلیم های ظریف می باشد که در هیچ جای ایران به ظرافت آن بافته نمی شود. نقوش آن طرح هراتی ترکیب شده با خطوط مورب و طرح بوته ای در رنگ های مختلف می باشد. از زیباترین و معروفت ترین گلیم های سنه ترنجی در مرکز که دارای زمینه ای ملائم و بته ای با ظرافت در آن بافته شده است.

گلیم قشقایی

در گلیم های قشقایی از رنگ های شاد و تند استفاده شده است. اما رنگ های متضاد نیز در کنار این رنگ ها بکار می رود. نقوش تشکیل دهنده گلیم های قشقایی هندسی می باشند. نقوشی مانند بز، آهو، هشت ضلعی، ستاره هشت پر.

گلیم افشار

از طرح های معروف گلیم افشار، ستاره های زیاد روی زمینه ای به رنگ های سیر یا رنگ های طبیعی می باشد. از نقش های آن گل های ستاره ای هستند که به شکل مورب کنار هم چیده شده اند و بصورت لوزی در هم دیده می شوند.

گلیم مازندران

در اکثر روستاهای مازندران نوعی دار افقی شبیه به هم بکار می رود که به کرچال معروف است. و همچنین از دارهای عمودی نیز برای بافت قالی، قالیچه، گلیم و تابلو فرش استفاده می شود.

گلیم زرند

بیشتر بافت های گلیم زرند، کار ترک زبانان شاهسون می باشد. گلیم های زرند، باریک، دراز و بادوامند. طرح های این گلیم ها، گل و گیاهی با مو خزنده و در برخی مواقع دو تا سه ترنج درهم و یا طرح لوزی مشبک هستند.

گلیم ترکمنی

رنگ های بکار رفته در گلیم های ترکمنی، قرمز با سایه روشن های گوناگون و گاهی نیز رنگ های سبز، آبی، نارنجی و گاهی زرد می باشد. استفاده از این رنگ های متضاد زیبایی دلنشینی را بوجود می آورد. گلیم های ترکمن محکم و سبک می باشد.

گلیم گرمسار

پشم های بکار رفته در گلیم گرمسار از پشم بز بوده و به همین علت زبر اما محکم می باشد. رنگ قهوه ای در گلیم گرمسار بیشتر از دیگر رنگ ها به چشم می خورد این رنگ ها بدلیل مرغوبیت پشم و نحوه خشک کردن آن بسیار روشن هستند.

نکاتی در مورد مراقبت از گلیم

گلیم نیز مانند دیگر لوازم منزل نیاز به شستشو دارد. اگر در نگهداری از گلیم های دستباف ایرانی دقت کنید می تواند سال ها عمر کند.

  گلیم ها را نباید در نور مستقیم خورشید قرار دهید.

✔  گلیم ها را نباید در جای نمدار قرار دهید زیرا دچار پوسیدگی می شود.

 

 میزان عمر یک گلیم

میزان عمر یک گلیم به مواد بکار رفته در آن بستگی دارد.

نوع بافت گلیم ها تاثیر زیادی در ماندگاری آن ها دارد.

نوع پشم و رنگ بکار رفته در گلیم ها تاثیر مستقیمی بر مدت زمان دوام آن دارد.

 

ابزارهای رایج در گلیم بافی

ابزارهای اصلی مورد استفاده در صنعت گلیم بافی به شرح زیر می باشد:

دار

دارهای امروزی از نظر پیچیدگی ساخت، نوع و سایز با هم متفاوت می باشند. بیشتر قسمت های ساخته شده دار چوب و مقداری نیز فلز در آن بکار رفته است.

دفتین

دفتین یا شانه فرشبافی، مانند شانه سر است اما محکم تر و بزرگ تر. مواد تشکیل دهنده دفتین، شاخ حیوانات، فلز، چوب، استخوان و از این قبیل می باشد. وظیفه این شانه ها رج های بالایی پودها را بر روی رج های پایینی فشرده می کند تا گلیم بافت محکمی داشته باشد.

 

موارد بکار رفته در گلیم

پشم

ماده اصلی بکار رفته در گلیم پشم می باشد. پشم بادوام و منعطف است ، جنس پشم ها با توجه به نوع گوسفند متفاوت می باشد مانند پشم گوسفند درخشان با الیاف بلند، پشم مرینوس و …

پنبه

پنبه بدلیل در دسترس بودن و استحکام برای تار بکار می رود. استفاده از پشم جلوه زیادی به گلیم می دهد.

موی حیوانات

موی حیواناتی مانند اسب و شتر در گلیم متعدد استفاده می شود. موی شتر بدلیل محکم بودن برای استحکام گلیم بکار می رود.

ابریشم

استفاده از ابریشم بدلیل گرانبها بودن آن به ندرت در گلیم ها استفاده می شود. ابریشم بیشتر برای جهیزیه نوعروس بکار می رود.

 

قیمت انواع گلیم دستباف ایرانی

هزینه گلیم دستباف ایرانی، با توجه به نوع و عمر آن متفاوت می باشد. قیمت گلیم ها با توجه به نوع آن مواد بکار رفته و … تعیین می شود.

ازجمله فرش هایی که گالری فرش پیوس در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد شامل: قالیچه دستباف تبریز، فرش دستباف کاشان، فرش دستباف مشهد می باشد.

فروش انواع گلیم های دستبافت ایرانی با طرح های متنوع 

 

 گالری فرش احمد پیوس

Summary
User Rating
5 based on 1 votes
Service Type
گلیم دستباف ایرانی
Description
گلیم دستباف ایرانی