۲۶
شهریور

فرش دستباف تبریز و انواع آن

فرش دستباف تبریز و انواع آن

 

شهر جهانی فرش عنوانی ست که شورای جهانی صنایع دستی به شهر تبریز داده است. این شهر قدمت زیادی در بافت فرش های دستباف دارد. نقش های متنوعی از فرش اصیل ایرانی در جای جای تبریز بافته می شود. دسته هاس اصلی به هندسی، گل و بته، ماهی و غیره تقسیم می شوند. از جمله علت هایی که باعث تشابه در طرح های این شهر با دیگر شهرهای بافنده فرش شده، ارتباطات قوی اقتصادی با آن هاست. اما علت اینکه طرفداران و خریداران فرش کهنه تبریز زیاد هستند این است که رنگ های مرغوب به کار رفته در فرش دستباف تبریز با گذشت زمان و پا خوردن بیشتر، ملایم تر و زیباتر می شوند و بهتر جلوه می کنند.

انواع فرش دستبافت تبریز :

 

فرش دستباف تبریز طرح سالاری

این طرح توسط استاد سالاری طراحی شده است. در گذشته طرح سالاری فقط برای فرش های 50 رج به بالا تولید می شد اما هم اکنون برای فرش هایی با رج 40 تولید می شود. که این را می توان از تغییرات مثبت آن به شمار آورد چرا که اکنون می توان این طرح را با قیمتی پایین تر و مناسب تر تهیه نمود.

فرش دستباف تبریز طرح هریس

از دیگر محصولات فرش دستبافت تبریز، طرح هریس است. این طرح از جمله طرح های اصیل و قدیمی فرش ایرانی ست که توسط مردم منطقه ی هریس آذربایجان شرقی بافته می شده است. نقشه ی این فرش از خطوط منظم و هندسی ساخته شده که برگرفته از فرهنگ مردم منطقه می باشد. کوهستانی بودن منطقه باعث شده که مردم فرشی ببافند با پشم فراوان و ضخامت زیاد تا محیط خانه را گرم نگه دارند. امروزه این فرش در شهر بافته می شود با پشم مرینوس و رج 50. ضخامت فرش نیز کاهش یافته و همچون دیگر فرش های تبریز کم ارتفاع با پرز بسیار کوتاه است. زمینه ی فرش های هریس را سه رنگ مسی، کرم و مشکی تشکیل می دهند.

فروش انواع فرش های دستبافت تبریز با طرح های متنوع 

 گالری فرش احمد پیوس

فرش دستباف تبریز طرح ماهی

فرش طرح ماهی تبریز چه از لحاظ کیفیت و چه از نظر زیبایی از بهترین فرش های تبریز محسوب می شود. رنگ های تیره ی این فرش با ترکیب نور زرد و سفید می تواند انتخابی بسیار مناسب برای سالن پذیرایی شما باشد.

فرش دستباف تبریز طرح علیا

فرش دستباف تبریز طرح علیا از جمله فرش های اصیل و محبوب شهر تبریز به شمار می آید. این طرح با رنگ بندی بسیار چشم نواز و نقشه هایی شیک می تواند انتخابی مناسب برای خانواده ایرانی و نیز در تهیه جهیزیه برای نو عروس ها باشد. علاوه بر بازار داخلی، طرح علیا در بازارهای اروپایی نیز طرفداران زیادی دارد.

فرش دستباف تبریز طرح نامی

طرح نامی از دیگر انواع فرش تبریز است که به آن در اصطلاح طرح زیرخاکی نیز گفته می شود. در سرتاسر این فرش از نقش های ظرف و جام استفاده شده که این ویژگی، طرح نامی را جزو طرح های خاص قرار داده است. تقارن در زمینه فرش از جمله خصوصیات آن است. رنگبندی و نقوش به کار رفته در این فرش بسیار متنوع بوده و جلوه ای بسیار زیبا به آن بخشیده است. از این طرح می توانید در ورودی منزل یا محل کار خود استفاده کنید.

فرش دستباف تبریز طرح گنبد

طرح گنبد از جمله طرح های فرش دستبافت تبریز به شمار می آید که رنگ های آبی و لاکی از رنگ های غالب به کار رفته در این فرش می باشند. در چله ی این فرش از الیاف ابریشم استفاده شده است که اولا استحکام فرش را چند برابر کرده و ثانیا با بالا بردن رجشمار تا 50، باعث شده تا جزئیات نقش بیشتر شود در نتیجه تراکم بافت فرش نیز افزایش یابد. ترکیب گل و نوار در حاشیه ی این طرح بسیار چشم نواز و خیره کننده است.

فرش دستباف تبریز طرح گلستان

از جمله ی طرح های زیبا و پرطرفدار تبریز، طرح گلستان آن است. در این فرش از نقش های متعدد استفاده می شود که با هنرمندی هر چه تمام تر و در نهایت ظرافت توسط دستان هنرمند بافندگان بریزی بافته می شود.

فرش دستباف تبریز طرح خطیبی

از زیباترین و اصیل ترین طرح های فرش دستبافت تبریز، طرح خطیبی است. رنگ بندی هنرمندانه ی این طرح بسیار زیبا بوده به گونه ای نگاه هر بیننده ای را به خود جذب می کند. در طرح خطیبی از الوان متنوع استفاده می شود که به زیبایی آن می افزاید. معمولا برای بافت نوع مرغوب این طرح از پشم مرینوس و ابریشم استفاده می شود که وجود ابریشم لطافت کار را چند برابر می کند.

فرش دستباف تبریز گل ابریشم

یکی دیگر از طرح هایی که بافندگان تبریزی در آن تبهر دارند، فرش گل ابریشم می باشد. این فرش علاوه بر زیبایی باید با ظرافت بافده شود.

بازار فرش دستباف تبریز

بازار مظفریه از بازارهای تاریخی تبریز است که با فرش های دستباف مزین شده. این بازار معماری بسیار زیبایی داشته و ساختار آن از زمان بنا، تغییر چندانی نداشته است. اگر قصد دارید خانه خود را با فرش های منحصر به فرد هنرمندان تبریز مزین کنید، این بازار بهترین انتخاب است.

قیمت فرش دستباف تبریز 

قیمت یک فرش به عواملی چون نقش فرش، ابعاد فرش، تعداد رج فرش، طرح فرش، ریزبافی فرش، مواد اولیه ی به کار رفته، کیفیت رنگ فرش و ضخامت آن بستگی دارد. دست دوم بودن فرش نیز اگر خرابی نداشته باشد و یا خرابی قابل تعمیر باشد در قیمت آن چندان تاثیری نداشته و حتی در مورد فرش های تبریز می توان گفت که کهنگی و دست چندمی آن ها بر ارزش و قیمتشان می افزاید به گونه ای که به عنوان یک سرمایه می توان روی آن ها حساب کرد. برای کسب اطلاع از قیمت فرش دستبافت تبریز وقیمت فرش دستباف تبریز طرح سالاری سه متری از طریق شماره تلفن های موجود در سایت با گالری فرش پیوس تماس بگیرید.

فروش انواع فرش های دستبافت تبریز با طرح های متنوع 

 گالری فرش احمد پیوس

Summary
User Rating
3.5 based on 7 votes
Service Type
فرش دستباف تبریز
Description
فرش دستباف تبریز