۰۳
آبان

بررسی قالیچه دستباف بختیاری

بررسی قالیچه دستباف بختیاری

 

چهارمحال و بختیاری دارای هنرهای سنتی و صنایع دستی بوده که از مهم ترین آن قالیچه دستباف بختیاری می باشد. وجود طرح و نقش های متنوع و همچنین رنگ های خاص آن باعث معروفیت ومحبوبیت آن در بین مردم شده است. یکی از معروفترین و پرطرفدارترین طرح های فرش چهارمحال و بختیاری خصوصا سامان و چالشتر، طرح خشتی می باشد. نقشه خشتی شامل طرح ونقش های متنوع و منحصر به فردی می باشد. قالیچه بختیاری یکی از اصیل ترین و معروف ترین قالیچه های دستباف قدیمی است که نوع بافت این قالیچه و همچنین نقشه و رنگ خاص آن، این قالیچه ها را از دیگر قالیچه ها متمایز ساخته است.

 

بررسی قالیچه دستبافت بختیاری

در بسیاری از خانه های چهارمحال و بختیاری دار قالی بافی موجود است. این قالی ها از نظر بافت، نقشه و رنگبندی با قالی های دیگر متفاوت می باشد. قالیچه های دستباف بختیاری را می توان توسط نقش و نگارها، درخت ها وهمچنین گل های نقش بسته بر روی تار و پود آن شناسایی کرد. از ویژگی های شناسایی راحت قالیچه های دستباف بختیاری تنوع رنگ بکار رفته در آن ها می باشد. در قالی های بافت قدیم خصوصا زیر 50 سال از رنگزارهای گیاهی استفاده میشد. رنگ های آبی، سبز، سیاه، خاکستری مایل به قهوه ای، قهوه ای، سفید، قرمز، نارنجی در قالی های بختیاری دیده می شود و رنگ هایی مثل قهوه ای، سیاه و سفید طبیعی بوده و بقیه از گیاهان، سبزیجات و پوست میوه ها گرفته می شود.

طرح های قالیچه های دستباف بختیاری، دارای دو طرح معروف نقش ترنج هندسی وخشتی می باشد. با توجه به اینکه قالی های بافته شده در روستاهای مختلف بختیاری کمی با هم متفاوت می باشد و همه آن ها طرح های هندسی و نیمه هندسی بوده و دارای تنوع رنگی بالایی می باشد، این طرح ها با نام طرح های هندسی شناخته می شود. و اما از معروفترین و پر طرفدارترین قالی های بختیاریمی توان به طرح خشتی اشاره کرد که دارای نقش و نگارهای جانوران، گیاهان و پرندگان می باشد. داشتن تفاوت رنگ و نقش هر قسمت با قسمت دیگر از ویژگی اصلی طرح خشتی قالی های بختیاری می باشد.

بافندگان قالی های بختیاری در بافت های خود رنگ های گوناگونی را بکار می برند. که این رنگ ها طبیعی بوده و رنگ های اصلی این قالیچه ها سفید و عاجی می باشند. رنگ های پرکاربرد در این مدل قالی زرد، سبز، قرمز وقهوه ای می باشند.

ویژگی های قالیچه دستباف بختیاری

طرح

معروفترین طرح قالیچه های دستباف بختیاری، طرح باغی می باشد. طرح گل بوته ای نیز از دیگر طرح های قالی های بختیاری می باشد که از خاص ترین نمونه های آن، قالی های لچک ، ترنج و سامان است.

 

کیفیت

از آنجا که جنس پرزهای این قالی از پشم گوسفندان می باشددارای کیفیت بالایی است. با این وجود قالیچه های دستباف بختیاری دارای تنوع رنگی بالایی می باشد. از رنگ های اصلی  آن سفید، عاجی، سبز، زرد وقهوه ای می باشد.

 

بافت

کیفیت قالیچه های دستباف بختیاری متنوع بوده و دارای رنگ های کدر، مات و درخشان می باشد. پرز قالی ها، متوسط رو به بالا تا کوتاه است.

 

گره

گره های قالیچه های دستباف بختیاری گره ترکی بوده که گره های آن زبر تا ظریف می باشد.

طرح های قالیچه  دستباف بختیاری

قالیچه های بختیاری دارای طرح های گوناگونی می باشد که از جمله معروف ترین انواع طرح قالیچه دستباف بختیاری به شرح زیر می باشد:

طرح ترنج هندسی

قالیچه های بافته شده در روستاهای مختلف چهار محال و بختیاری تفاوت زیادی با هم ندارند، اما همه آ ن ها از نظر نقشه های شلوغی و رنگ روشن با هم تفاوت دارند. اکثر قالیچه های بختیاری چهار خانه ای می باشند که نقوش جانوران،گیاهان و پرندگان، هر یک از این خانه ها را پر کرده است. تقسیم بندی این قالیچه ها می تواند لوزی، چهارگوش یا شش گوش باشند. از جذابیت این قالیچه ها تفاوت رنگ هر بخش با بخش کناری می باشد.

طرح خشتی

از پرطرفدارترین نقشه های قالیچه های تبریز، طرح خشتی می باشد. که تمی باغی داشته و تقسیم بندی های چهرگوش یا خشت های آن با گل های پیچک، گل های رز و دیگر گل ها ترکیب شده است. قالیچه های خشتی، دارای طرفداران زیادی بوده که خشت به خشت آن با طرح و نقش و نگارهایی از جانوران، پرندگان یا گیاهان زیبا جان گرفته است. یکی از ویژگی های طرح خشتی که آن را با دیگر طرح ها متمایز کرده، تفاوت هر رنگ با رنگ مجاور خود می باشد.

 

مفهوم باغ در قالیچه های بختیاری

از دیرباز باغ بهشت الهام بخش بسیاری از هنرمندان بوده، باغ بهشت ازنقش های قالیچه های تبریز می باشد. نقشه قالیچه ها گاهی تک درخت با شاخه و برگ های زیاد می باشد که به درخت زندگی معروف است. نقشه چهارباغ که دارای طرفداران زیادی می باشد معمولا مستطیلی می باشد.

قالیچه های طرح چالشتر بختیاری

روستای چالشتر در 8 کیلومتری شمال شرقی شهر کرد از قدیمی ترین روستاهای فعال چهار محال و بختیاری در زمینه قالیبافی می باشد. قالیبافان این روستا با توجه به پیشرفت صنعت رنگرزی در زمینه ساخت رنگ های شیمیایی، همچنان بدنبال آن هستند که از رنگ های گیاهی برای بافت قالی های خود استفاده کنند. از طرح های مرسوم و رایج این روستا طرح خشتی می باشد. از ویژگی مهم قالیچه های این روستا، مواد اولیه مرغوب و رنگرزی طبیعی و بافت عالی و منحصر به فرد این روستا می باشد. از طرح های پر طرفدار این روستا، طرح های گل مینا، گلدانی، سرو، کاج و قابی سماوری می باشد. از طرح های اصیل و جذاب این روستا گل مینا می باشد که بدلیل استفاده از رنگ سبز سیر در آن طرفداران زیادی را مجذوب خود کرده است. بطور کلی رنگ های استفاده شده در قالیچه های این روستا آبی سیر و روشن می باشد.

 

قیمت قالیچه دستباف بختیاری

قیمت قالیچه های دستباف بختیاری، با توجه به تنوع در رنگ، طرح، جنس و … متفاوت می باشد. قالیچه های دستباف بختیاری را با توجه به رنگ های بکار رفته و میزان پیچیدگی طرح و سایز آن، نوع گره، کیفیت فرش و … قیمت گذاری می کنند.

 

گالری فرش پیوس دارای چندین سال سابقه کار در زمینه فروش انواع قالیچه های ایرانی و قالی های دستباف ایرانی فعالیت دارد.  این مجموعه دارای طرح های متنوع در زمینه فرش دستباف می باشد. شما عزیزانی که هدف خرید قالیچه دستباف دارید می توانید از طریق شماره تلفن های موجود در سایت با این مجموعه تماس بگیرید. از جمله طرح ها یی که این گالری در آن زمینه فعالیت دارد شامل: گلیم دستباف ایرانی، قالیچه دستباف تبریز، فرش دستباف مشهد می باشد

Summary
User Rating
4 based on 5 votes
Service Type
قالیچه دستباف
Description
قالیچه دستباف بختیاری